Október 17.-ét az ENSZ 1992-ben - A szegénység elleni küzdelem világnapjává - nyilvánította. Szegénység sajnos mindig volt, teljesen felszámolni a világ minden táján szinte lehetetlen.
SZEGÉNYSÉG
#kisoroszi #ilovekisoroszi #iloveduna #duna #szentendreisziget #ilovedunakanyar
@kisoroszitelepules @kisoroszitelepuleshivatalosoldala
ITT KERESSEN MINKET: facebook | youtube | e-mail | elérhetőségeink
MENETRENDEK MÁV | Budapest Airport | VOLÁNBUSZ | MAHART | BKK | DKV | MVK | SZKT | Tükebusz
A szegénység elleni küzdelem világnapja alkalmából
Október 17.-ét az ENSZ 1992-ben - A szegénység elleni küzdelem világnapjává - nyilvánította. Szegénység sajnos mindig volt, teljesen felszámolni a világ minden táján szinte lehetetlen. Ezt a tényt soha nem szabad elfelejteni és igyekezni kell szegénységben élő embertársainknak segíteni. Azt tartják, hogy falun könnyebb a szegényebbeket segíteni, mint a személytelen nagyvárosi életben. Ahol szinte mindenki ismeri egymást, ott mindig akad egy üres kamra, egy tányér étel, egy kis ház körüli munka, egy jó szomszéd, egy jó barát, nincs senki teljesen egyedül.
Móricz Zsigmond, a XX. századi neves realista regényírónk szívhez szólóan ír a szegénységről a Hét krajcár című novellájában. Egy anya és kisfia történetét beszéli el, akik közösen sírva, nevetve keresik a házban még megbújó utolsó krajcárokat.
Jól rendelték azt az istenek, hogy a szegény ember is tudjon kacagni.
"Az első három krajcárt még maga meglelte az anyám. Azt hitte, többet is talál a gépfiában, mert pénzért szokott varrni, s amit fizettek, mindig odarakta. Nekem a gépfia kifogyhatatlan kincses bánya volt, amelybe csak bele kell nyúlni s mindjárt van terülj asztalkám.
El is bámultam nagyon, mikor az édesanyám kutat, kutat benne, tűt, gyűszűt, ollót, szalagdarabokat, zsinórt, gombot, mindent szétkotor s egyszerre csak azt mondja nagy bámulva:
- Elbújtak.
- Micsodák?
- A pénzecskék - szólt felkacagva az anyám.
Kihúzta a fiókot:
- Gyere csak kis fiam, azér is keressük meg a gonoszakat. Huncut, huncut krajcárkák.
Leguggolt a földre s olyanformán tette le a fiókot, mintha attól félt volna, hogy kirepülnek, úgy is borította le egyszerre, mint mikor kalappal lepkét fog az ember.
Nem lehetett azon nem kacagni.
- Itt vannak, benne vannak - nevetgélt s nem sietett felemelni -, ha csak egy is van, itt kell neki lenni.
Leguggoltam a földre, úgy lestem, nem búvik-é ki valahol egy fényes pénzecske? Nem mozgott ott semmi. Tulajdonképp nem is nagyon hittük, hogy van benne valami.
Összenéztünk és nevettünk a gyerekes tréfán.
Hozzányúltam a fenekével felfordult fiókhoz.
- Pszt! - ijesztett rám az anyám - csendesen, még kiszökik. Te még nem tudod, milyen fürge állat a krajcár. Az nagyon sebesen szalad, csak úgy gurul. De még hogy gurul...
Jobbra-balra dőltünk. Sokat tapasztaltuk már, hogy igen könnyen gurul a krajcár.
Mikor felocsúdtunk, én megint kinyújtottam a kezem, hogy felbillentsem a fiókot.
- Jaj! - kiáltott rám újra az anyám s én megijedtem, úgy kaptam vissza az ujjom, mintha a sparherthez ért volna.
- Vigyázz te kis tékozló. Hogy sietne már kiadni az útját. Addig a miénk, míg itt van alatta. Csak hadd legyen ott még egy kis ideig."
(részlet a Hét krajcárból)
Móricz Zsigmond 1879-ben született Tiszacsécsén. Édesapja Móricz Bálint földműves, építési vállalkozó, édesanyja, Pallagi Erzsébet egy református lelkész lánya volt. Az apa egy ideig módos parasztgazdának számított az író mégis már kisgyermekkorában megismerte a nyomort, mert édesapja vállalkozásai sorra tönkre mentek. Felrobbant a cséplőgép, a jégzajlás megrongálta a vízimalmot. A család Istvándiba, majd később Prügyre költözött. Melléképületben, nyomorúságos körülmények között telt a továbbiakban a Móricz család élete. Ennek ellenére minden gyermeküket taníttatták.
Gyermek és ifjúkorát tekintve nem véletlen, hogy Móricz hitelesen írt a szegénységről, ebben az írásában kicsit saját gyermekkorának nehézségeire is emlékezik. Ezért aztán az se véletlen, hogy a napokban a szegénység világnapjának alkalmából éppen Móricznak ez a meghatóan szép novellája jutott eszembe.
Móricz Zsigmond iskoláit több helyen végezte, végül pedig 1899-től Debrecenben református teológiát tanult és a Debreceni Hírlap munkatársa lett. Az 1900-as év vége már Pesten találta, jogot és bölcsészetet tanult és megismerkedett többek Babits Mihállyal, Kosztolányi Dezsővel, Juhász Gyulával, Tóth Árpáddal. Sokféle munkát végzett, volt óraadó tanár, tisztviselő a kultuszminisztériumban, a Központ Statisztikai Hivatalban, újságszerkesztő, majd falujáró népdalgyűjtő. Közben szorgalmasan írt. A Hét krajcár című novelláját 1908-ban írta. Írása megjelent a Nyugatban, Ady és Babits barátságát jelentette és további lendületet hozott az író életébe. Ezután egymást követték regényei, emberi sorsokról, és emberi konfliktusokról írt, a háborúban haditudósítóként dolgozott. A Tanácsköztársaság direktóriumának is tagja volt, ezért a Horthy korban egy darabig mellőzték, de írásait a Nyugat folyamatosan közölte.
1912-ben a közelünkben lévő Leányfalun kis házat épített, először csak nyaralónak, 1936 óta pedig itt élt. A mai napig a Móricz Zsigmond múzeum őrzi az emlékét. Tagja volt a Vörösmarty és a Kisfaludy Társaságnak és rendszeresen írt a Nyugatban, amit 1929-től 1933-ig Babitscsal közösen szerkesztett. 1932-ben Rothermere díjat kapott. 1939-től, haláláig mint népi író a Kelet népe szerkesztője volt. 1942-ben agyvérzésben hunyt el. Magánélete sem volt egyszerű, kétszer nősült, három leánygyermeke született első feleségétől és 1936-ban találkozott a máig titokzatos Csibével, aki késői műveinek ihletője lett. Bizonyára sokan olvastak néhányat népszerű regényei közül. /A tejesség igénye nélkül: Sári bíró, Sárarany, Kerek Ferkó, Légy jó mindhalálig, Úri muri, Rokonok, Árvácska, Rózsa Sándor…/
"Íme itt állunk és beszélünk ezen a gyönyörűségesen zengő magyar nyelven. Egy olyan nyelven, amely sehol az egész világon nincs, csak itt, ebben a kicsiny tündérkertben. Beszélünk egy olyan nyelven, amelynek még rokonai sincsenek, mert annyira régen szakadtunk el a nyelvtestvérektől. S íme mégis itt vagyunk! Itt vagyunk itthon, Európa kellős közepén…"
részlet egy beszédéből,Tiszacsécse 1929.
CIKKAJÁNLÓ