Érdekesség: BITCOIN
Budapest, 2014. szeptember 11. – A Bitcoinnal kapcsolatos fogyasztói kockázatok immár kézzelfoghatóvá váltak itthon. E virtuális fizetési eszköz ára kiszámíthatatlanul változik, a fizetési rendszer felügyelet, garanciális és kárviselési szabályok nélkül működik.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ismételten felhívja a figyelmet arra, hogy egyes fizetésre használható virtuális eszközök – így a legszélesebb körben használt Bitcoin – sokkal kockázatosabbak a fogyasztók számára a már ismert elektronikus fizetési megoldásokhoz – például a bankkártyához, elektronikus pénzhez – képest. E problémára a jegybank már korábban többször is határozottan rámutatott (Fizetési rendszer jelentés 2014; Sajtóközlemény: Az MNB kockázatosnak tartja a fizetésre használható virtuális eszközöket, például a Bitcoint).
A Bitcoin-nak és a hozzá hasonló fizetésre használható virtuális eszközöknek nincs hivatalos kibocsátójuk, nem tartoznak egyetlen ország hatóságának, jegybankjának felügyelete alá sem. Ezen eszközök esetében hiányoznak a megfelelő felelősségi, garanciális és kárviselési szabályok is, amelyek például visszaélés, ellopás esetén védenék a fogyasztók érdekeit. Tovább növeli a kockázatokat, hogy a Bitcoin és a hasonló, fizetésre használható virtuális eszközök ára, felhasználási értéke rendkívül gyorsan és a fogyasztók számára kiszámíthatatlan módon változhat. Az elmúlt egy évben például egyes Bitcoin-tőzsdéken az árfolyam 1100 százalékkal változott úgy, hogy tavaly decemberben például hirtelen a korábbi kevesebb, mint felére esett vissza.
Mindezek miatt az MNB változatlanul indokoltnak tartja, hogy a fogyasztók rendkívüli körültekintéssel, fokozott óvatossággal járjanak el, mielőtt ilyen eszközöket, például Bitcoint használnának.
Magyar Nemzeti Bank
Forrás: http://felugyelet.mnb.hu/
Mi az a bitcoin?
A Bitcoin egy nyílt forráskódú digitális fizetőeszköz, amelyet 2009. január 3-án egy ismeretlen (fórum nevén Satoshi Nakamoto) bocsátott ki, közvetlenül a 2008-as amerikai bank válság kirobbanása után. Az elnevezés vonatkozik továbbá a fizetőeszközt kezelő nyílt forráskódú szoftverre, és az azzal létrehozott elosztott hálózatra is.
A többi elektronikus fizetőeszköztől eltérően a Bitcoin nem függ központi kibocsátóktól és hatóságoktól. A Bitcoin a peer-to-peer hálózat csomópontjai által tárolt elosztott adatbázisra támaszkodik. Az adatbázis tartalmazza a fizetések adatait, garantálva az elektronikus fizetőeszközökkel szembeni alapvető követelményeket. A biztonságot digitális aláírások és proof-of-work rendszer adja.[1]
A Bitcoinok biztonságosan tárolhatók egy pénztárcafájlban, személyi számítógépen, mobiltelefonon, külső adathordózókon, vagy felhő alapú szolgáltatóknál, küldésükhöz és fogadásukhoz pedig csak a küldő illetve a fogadó Bitcoin címe szükséges. A peer-to-peer felépítés és a központi irányítás hiánya megakadályozza bármilyen hatóság számára, hogy a forgalomban levő pénzmennyiséget és tranzakciókat kontrollálja vagy befolyásolja, ami lehetetlenné teszi a manipulációt és infláció gerjesztését.
Nem hivatalos jellege miatt ISO kódja nincs, de általánosan használt megjelölése a BTC.
Bővebben a bitcoinról itt olvashat: http://hu.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
Forrás: http://hu.wikipedia.org/