KEOP záró esemény
2015. december 11-én 13:00 órai kezdettel lezajlott a KEOP-2015-5.7.0 pályázatunk sajtótájékoztatóval egybekötött záróeseménye.
KEOP-2015-5.7.0
#kisoroszi #ilovekisoroszi #iloveduna #duna #szentendreisziget #ilovedunakanyar
@kisoroszitelepules @kisoroszitelepuleshivatalosoldala
ITT KERESSEN MINKET: facebook | youtube | e-mail | elérhetőségeink
MENETRENDEK MÁV | Budapest Airport | VOLÁNBUSZ | MAHART | BKK | DKV | MVK | SZKT | Tükebusz
KEOP-2015-5.7.0 záróesemény
2015. december 11-én 13:00 órai kezdettel lezajlott a KEOP-2015-5.7.0 pályázatunk sajtótájékoztatóval egybekötött záróeseménye. Az esemény két helyszínen zajlott.
Először a megújult óvodai épület előtt gyűltek össze a vendégek és a sajtó képviselői, ahol a pályázat és az annak keretében megújult épületek kerültek ismertetésre, majd a Rácz Fogadóban került sor egy ünnepi ebédre és a sajtó képviselői tudtak egyénileg riportot készíteni a megjelent vendégekkel.
Meghívottak
A meghívottak között volt Hadházy Sándor országgyűlési képviselő úr térségünk, a Pest Megyei 3. számú választókerület képviselője.
Meghívottak voltak még Zsebe Zsolt a pomázi 1. számú választókerület önkormányzati képviselője, településünk kéviselő testülete, a pályázat kivitelezési munkáit végző vállalkozó vezetői, a projektet levezető vállalkozás vezetői, az önkormányzat hivatalának dolgozói, a felújított épületekben működő intézmények vezetői és természetesen a sajtó képviselői.
Pályázat
A KEOP-5.7.0/15-2015-0217 jelű pályázat keretében a település négy önkormányzati épülete energetikai korszerűsítésen esett át. Ezek az épületek a következők:
- Óvoda épülete
- Óvoda mögötti kis épület, közmunkások telephelye
- Orvosi rendelő épülete
- Iskola épülete
Az energetikai korszerűsítés során a fenti épületek 14 illetve 15 cm-es hőszigetelő rendszerrel lettek ellátva illetve ahol a hőtechnikai számítások ezt igazolták, ott nyílászáró csere is történt.
A pályázat célja, hogy a 2015-ös programozási időszakban a megvalósuló beruházások segítsék a 2020-as évre előirányzott 236 PJ energiamegtakarítási célkitűzés elérését. 236 PJ = 236.000.000.000.000.000 J (65.555 GWh)
A pályázók 150.000.000 HUF keretösszeggel rendelkezhetnek maximum, de ebből csak annyit használhatnak fel, amennyit a pályázati célok és feltételrendszer szerint tudnak elkölteni, így Kisoroszi 79.655.121 HUF értékben végezhetett beruházást.
A pályázaton a települések egyénileg indultak.
A pályázaton a települések egyénileg indulhattak/indultak. A pályázati támogatás mértéke 100%, azaz a teljes, a feltételek szerint megvalósuló beruházást fedezi a pályázat.
A pályázat célja (részlet a pályázati kiírásból)
A1. Alapvető cél és háttér információ
A 2011-ben elfogadott „Nemzeti Energiastratégia 2030” (a továbbiakban: Energiastratégia) a 2008. évi energiafelhasználás bázisán és a prognosztizált gazdasági növekedési pálya alapján határozta meg az energiafelhasználás 2020-ig várható alakulását. Az Energiastratégia „Ölbe tett kéz” forgatókönyve 1349 PJ primer energia-felhasználást valószínűsít hazánkban. A — tervezett energiatakarékossági, energiahatékonyság-növelési tevékenységek eredményeit figyelembe vevő — „Közös erőfeszítés” forgatókönyve Magyarország primerenergiafelhasználását 1113 PJ-ra prognosztizálja 2020-ra. A két forgatókönyv szerinti primer energiafelhasználás differenciája 236 PJ, amely eléréséhez energiahatékonysági intézkedések szükségesek.
Az Európai Parlament és a Tanács 2012/27/EU irányelve előírja az uniós tagállamok számára, hogy 2014–2020 között végsőenergia-fogyasztásuk legalább 1,5 százalékának megfelelő új energia-megtakarítást kell elérniük évente a 2013. január 1-jét megelőző három év átlagában. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal számításai alapján, a direktíva által lehetővé tett kötelezettség csökkentési lehetőségeket maximálisan kihasználva, hazánknak 2020-ra 38,515 PJ/év új energia megtakarítást kell elérnie. Az irányelv 5. cikke („közintézmények példamutató szerepe”) előírja azt is, hogy az államnak példamutató szerepet kell vállalnia, ezért a központi kormányzat tulajdonában és használatában lévő fűtött és/vagy hűtött épületek teljes alapterületre vetített 3 százalékát kell felújítania évenként. Az irányelv lehetővé teszi, hogy a tagállam a központi kormányzati szint alatti igazgatási szervezeti egységek tulajdonában és használatában lévő alapterületekre is kiterjessze a fenti kötelezettséget.
A Nemzeti Épületenergetikai Stratégiáról szóló 1073/2015. (II. 25.) Korm. határozat szakmai iránymutatást ad a kívánatosnak vélt épület felújítások számszerűsítése tekintetében. Középületek esetén az energiahatékonyság növelésével tervezett megtakarítás 2020-ra 1,6 PJ, a felújítandó középületek száma 2 400 db. A kiemelt jelentőségű energiahatékonyság fokozására irányuló beruházások megvalósításával jelen konstrukció kb. 250 TJ energia megtakarításával járulhat hozzá a Nemzeti Épületenergetikai Stratégiában megfogalmazott célhoz.
Kisoroszi
Kisoroszival egy időben még 16 település valósíthatott meg beruházást jelen pályázat keretein belül. Ilyen pl.: Szentendre, Pomáz, stb.
Kisorosziban a beruházás a végéhez közeledik, az ünnepekre lényegében az egész projekt lezárul teljesen. Az épületet használó intézmények pozitív visszajelzései igazolják a beruházás jogosságát, az épületeket használók komfortérzete nő, miközben az épületek energiafelhasználása csökken. Nem mellékes körülmény, hogy a beruházás jellegénél fogva az épületek esztétikája is pozitív változáson esett át.
Nem elhanyagolható tény, hogy az épületeink energiaszámlái is kisebbek lesznek, így pénzt is megtakaríthat a település költségvetése.
Lakossági észrevételek
Többen kérdezték, hogy miért műanyag nyílászárókat építettek be a kivitelezők.
A pályázat szigorúan előírja, hogy milyen energiamegtakarítást kell a beruházások során elérni illetve erősen kötött a felhasználható, beépíthető anyagok, szerelvények tekintetében. A nyílászárók tekintetében négyzetméterenként 60.000 HUF volt az előirányzott összeg, azaz egy nyílászáró esetén annak felülete megadja, hogy mekkora összeget fedez a pályázat 100%-os mértékben. Ezért kerültek az esetek többségében műanyag nyílászárók beépítésre. Hasonló nyílászárók fából jóval nagyobb költséggel kerülhettek volna beépítésre és ezt a település költségvetése nem tudta vállalni.
Egy helyen sikerült ettől eltérni, mégpedig az iskola épületének a Duna felőli homlokzatánál. Ide hagyományos nyílászárók kerültek a megfelelő energetikai tulajdonságokkal.
Kapcsolódó anyagok
- pályázati kiírás: https://www.palyazat.gov.hu/doc/4465
- prezentáció a megvalósulásról: PowerPoint prezentáció
- prezentáció diái JPEG formátumban: DIA01, DIA02, DIA03, DIA04, DIA05, DIA06, DIA07, DIA08, DIA09, DIA10, DIA11, DIA12, DIA13, DIA14, DIA15, DIA16, DIA17, DIA18, DIA19, DIA20
CIKKAJÁNLÓ