Olvassa el az utazási tanácsokat!
Felhívjuk a külföldre utazók figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Hasonlóképpen minden utazó saját maga felelős személyi biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása idején. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy friss és objektív információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.
Útlevél | Vízum | Személyazonosító és úti okmányok
Ellenőrizze, hogy az útlevele, utazáshoz használt okmánya érvényes-e és – ha szükséges – rendelkezik-e megfelelő vízummal a cél-, illetve tranzit országokba.
Egyes országok esetében az útlevélnek a belépés idejétől számítva legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Ellenőrizze az adott ország részletes beutazási feltételeit honlapunkon, illetve az adott ország hivatalos honlapján (pl. külügyminisztérium, külképviselet).
Csináljon fénymásolatokat iratairól és utazás közben tárolja őket az eredeti iratoktól elkülönítve, vagy digitális formában egy megbízható internetes honlapon, vagy e-mail fiókban.
Biztosítás
Ne utazzon utas-, baleset- és poggyászbiztosítás nélkül, illetve győződjön meg arról, hogy biztosítása fedezete kiterjed az Ön által tervezett tevékenységekkel kapcsolatos kockázatokra – és szükség esetén széleskörű segítségnyújtásra –, mint például extrém vagy vízi sportok, búvárkodás vagy hegymászás esetében.
A szombati bécsi adventi kirándulás előtt nálunk a Kisoroszi Postán lehet biztosítást kötni, annak, aki akar.
A következő díjtételek alapján lehet kötni a biztosításokat:
18 éven aluliaknak: Minimum 230.- Ft, Optimum 280.- Ft és a Prémium 400.- Ft
A 18 év felettieknek: Minimum: 450.- Ft, Optimum 570.- Ft és a Prémium 800.- Ft
További részletekről tájékozódni lehet a Kisoroszi illetve minden Postahivatalban.
Adatlap konzuli védelemhez
Végezze el az utazás előtti előzetes online regisztrációt! A regisztráció más módja: töltse le regisztrációs lapunkat és az elektronikus úton kitöltött kérdőívet nyomtassa ki, írja alá és a Külgazdasági és Külügyminisztérium részére (1027 Budapest, Bem rakpart 47.) utazása előtt postán küldje el! Bővebben a regisztrációról >>
Vegyen egy megbízható és naprakész útikönyvet útja megtervezéséhez. Lehetőleg több forrásból (utazási iroda, Konzuli Szolgálat, a fogadó ország honlapja, külképviselete) tájékozódjon a célország időjárási körülményeiről, kulturális szokásairól, az ottani legfontosabb viselkedési szabályokról, jogi sajátosságokról.
Képviselet elérhetőségei
Tájékozódjon a legközelebbi magyar nagykövetség, főkonzulátus vagy tiszteletbeli konzuli képviselet elhelyezkedéséről, elérhetőségeiről (ügyeleti telefonszám) és nyitvatartási idejéről; szervezett utazás esetén az utazási iroda helyi képviselőjének elérhetőségeiről.
Amennyiben az országban magyar nagykövetség vagy főkonzulátus nem működik, konzuli védelem iránti igényével a magyar tiszteletbeli konzulhoz, illetve bármely európai uniós tagállam ott működő képviseletéhez (az európai uniós tájékoztató magyar nyelven is elérhető) fordulhat.
Egészségügy | Gyógyszerek
Lépjen kapcsolatba háziorvosával, keresse fel az ÁNTSZ (továbbá bizonyos esetekben az Egészségügyi Világszervezet WHO) honlapját és tájékozódjon az esetlegesen szükséges védőoltásokról, egészségügyi előírásokról, illetve az Ön által szedett gyógyszerek kiviteléhez szükséges engedélyekről.
Ha az Európai Unión belül utazik, váltsa ki ingyenesen az Európai Egészségbiztosítási Kártyát (.pdf), amellyel ideiglenes tartózkodása során igénybe veheti a célország sürgősségi egészségügyi szolgáltatásait. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya azonban nem helyettesíti a hagyományos utazási biztosítást, ezért elutazása előtt mindenképpen kössön biztosítást! Bővebb tájékoztatásért keresse fel az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapját! Baleset esetén az Európai Unió országaiban egységesen a 112-es telefonszámon érheti el a segélyhívót.
A folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülők számára ad tájékoztatást a Nemzeti Vám- és Adóhivatal az utazásaik során magukkal vihető gyógyszerek szállítását illetően.
Pénz
Vigyen az útra megfelelő mennyiségű készpénzt, illetve egy, az adott cél-, illetve tranzitország(ok)ban is használható – kiterjedt nemzetközi hálózatba tartozó – bankkártyát (hitelkártyát). Képezzen biztonsági tartalékot. Tájékozódjon a célországba bevihető készpénz értékének felső határáról.
Győződjön meg arról, hogy rendelkezik a visszaútra szóló menetjeggyel, illetve az ehhez, azaz a visszatéréshez szükséges pénztartalékkal!
Bécsi Magyar Konzulátus telefonszáma: +43-153780-300