Közmunkaprogram Kisorosziban
Bevezető gondolatok
2014. októbere óta figyelem a Kisorosziban közmunkaprogram keretében foglalkoztatottak életét belülről, addig csak kívülről szemléltem az életüket. Az soha nem volt kérdés a számomra és remélem más számára sem kérdés, hogy a közmunkaprogram nem egy karrier út végcélja, kevesen tervezik, hogy részt vesznek benne, mégis vannak olyanok, sajnos nem kevesen, akik kénytelenek. Eredeti célja ennek a programnak, hogy a munka világából kikerült embereket visszavezesse a munka világába, ezzel segítve őket a munkaerőpiaci versenyben jobb pozícióhoz jutni. Pontosabban fogalmazva: a startvonalra állni.
Kisoroszi a program életrehívása óta részt vesz a programban.
A téma aktualitásának okai
Két oka van annak, hogy erről írunk.
Az első oka az, hogy amióta a településen közmunkások dolgoznak, a lakosság kiemelt figyelemmel kíséri a tevékenységüket és az őket foglalkoztató önkormányzat ezzel kapcsolatos tevékenységét. A közbeszédben mindennapos témának számítanak, jellemzően kritikus hangnemben.
A másik ok az, hogy a közbeszédben megjelent, miszerint a jelenlegi önkormányzat "elherdálja" a település vagyonát azért, mert a közmunkások bérének 30%-át a költségvetésből fizeti.
Első ok, kritikus hangnem
Mindannyian tapasztaltunk fegyelmi problémákat a közmunkásokkal kapcsolatban. Eddig nem biztos, hogy az ilyen értelmű kritika értő fülekre talált, de a 2015-ös évvel ez megváltozott.
A polgármester úr, mint munkáltató és a képviselőtestület egy része, mint az Önök érdekeinek képviselője több alkalommal leült a teljes létszámban megjelenő közmunkásokkal és a vezetőjükkel megtárgyalni, hogy az idei évvel milyen változások kívánatosak, mik azok az alapelvek, amikből nem enged a település, mi az, amit adni tud, mi az, amit elvár. A több alkalomra azért volt szükség, hogy megértse minden résztvevő, hogy az ott elhangzottakat komolyan kell vennie, azok nem opcionális paraméterek, hanem a kötelezően betartandó határokat jelölik ki. Időközben lakossági beadvány is született ebben a témában, amit bizony komolyan figyelembe vett az önkormányzat.
A közmunkások minden reggel a polgármester úrnál kezdik a napot, ahol kiderül, hogy munkaképes állapotban jelentek-e meg vagy sem. Szondáztatás van rendszeresítve, amit naplóval igazol a szondáztatást végző személy. A közvetlen vezetőjük fegyelmi felelősséggel tartozik a munkaidő alatt értük. Gyakorlatilag ugyanolyan követelmény- és következményrendszer van előttük, mint egy rendes munkahelyen. A juttatások terén ettől kicsit elmaradunk.
Idén egyenruhát kaptak, amit viselniük kell, így a megjelenésük egységes, az ide érkezők és itt élők is egy rendezett, egységes brigádot láthatnak. Ugyanakkor nem a saját ruhatárukat kell elkoptatniuk a munkájuk során.
Idén a munkájuk minőségére nem nagyon lehet kifogás, de ha valaki olyasmit lát, ami szerinte nem ezt támasztja alá, kérjük jelezze a hivatal@kisoroszi.hu e-mail címen! Azt vegyük figyelembe, hogy az önkormányzat eszköztára véges, így professzionális megoldásokra nincs minden esetben mód, hacsak a költségvetésből meg nem finanszírozzuk a piaci árakon dolgozó professzionális szolgáltatókat.
A "Nem látjuk mit csinálnak!" típusú mondatokkal nem tudunk mit kezdeni, nyolc ember nem tud napi huszonnégy órát mindenki látóterében eltölteni. Kisoroszi területe 1094 hektár azaz 10,94 km2 és ez az a terület, ami az ő munkaterületük. Ha valakinek kétségei vannak az iránt, hogy minden nap dolgoznak-e, jelezze és amikor kívánja, megmondjuk az aktuális munkaterületeket, ahol személyesen meg lehet győződni arról, mit csinálnak.
A közmunkás is dolgozni jár a munkanapjain és néha a pihenőnapjain is. Aki munkából él, az tudja, hogy kevés helyen dolgoznak végig nyolc órát megszakítás nélkül. A munkavállalók meg-megállnak, pihennek. Ezt a jogot egyébként az MT számszerűsíti is esetenként. A közmunkás is ember, megáll, ha elfárad, szusszan egyet és folytatja a dolgát. Akkor is, ha sokan úgy gondolják, hogy ők mások, mint a többi munkavállaló.
"Herdálás", közbeszéd
Pletyka. Foglalkoznunk kell vele. Egy rosszindulatú vagy tudatlanságból rossz információkat terjesztő pletyka kellemetlen hangulatot teremthet egy településen, ellehetetlenítheti egy közösség életének egy részét.
Amiről szó van az az, hogy felröppent a "hír", miszerint az önkormányzat elherdálja a település vagyonát, felelőtlenül bánik a költségvetéssel.
A falugyűlésen elhangzott, hogy a pénzügyi helyzetünk stabil, bár nem rózsás. Abból gazdálkodunk, amink van, másképpen nem is lehet. Vannak feladataink, vannak igények, prioritások. Ezen feladatok között kell úgy lavírozni, hogy a fontos feladatokhoz hozzá lehessen rendelni a megfelelő pénzeszközöket és bizony van, amiről le kell mondanunk egy-egy időszakban. Ez így volt, így van és így lesz mindig is. Ezt hívják gazdálkodásnak.
Egyik fő feladatunk a település "üzemeltetése", ami a közterületek karbantartását, esetleges fejlesztését, a rendezvények megszervezését, lebonyolítását, az intézmények fenntartását és még sok más egyéb dolgot takar. Azért ezeket emltük ki, mert ezek azok a feladatok, ahol a közmunkásoknak elsősorban feladata van.
Az év elején arról cikkeztek a lapok, hogy a közmunkaprogramba sokkal több embert vonnak be és a fedezetet is biztosítják ehhez kormány szinten. Ehhez képest Kisoroszi létszámkeretét lefelezték. Erről írtunk is a facebook oldalunkon akkor. Akkor sokat tanakodtunk, hogy négy emberrel hogyan fogjuk elvégeztetni nyolc ember munkáját, de nem jött ki értelmes eredmény, ezért a polgármester úr felvette a kapcsolatot a területileg illetékes Járási Hivatallal és Munkaügyi Központtal. Hosszas tárgyalások után a keretünket úgy hagyták jóvá, hogy hat főt támogat az állam, de úgy, hogy 70%-át fedezi a bérköltségüknek, 30%-ot pedig mi teszünk hozzá ehhez a tételhez. Belementünk úgy, hogy a hat fő legyen hét és itt létrejött az egyezség.
Miért jó ez?
Kisoroszi 527.000 forintot költ havonta a közfoglalkoztatottakra, ez fedezi a bruttó bérüket. A Magyar Állam ebből 369.000 forintot finanszíroz ebből az összegből havonta. Ez hat közfoglalkoztatott bruttó bére. A hetedik, egyben legfrisebb közfoglalkoztatottunk bérét 100%-ban fedezi a Magyar Állam. Látható tehát, hogy havonta 158.000 forint terheli a Kisoroszi Önkormányzat költségvetését ebben a témában, ami éves szinten 1.897.000 forint. Ez nem ennyi, mert a közfoglalkoztatottak nem 12 hónapot dolgoznak, hanem kevesebbet. Ha úgy tetszik, akkor ez a majdnem két millió forint az ára annak, hogy meg tudjuk tartani az ünnepeinket, rendben van a település magjának közterületi része, több km gát, az intézmények területe, épületei (óvoda, iskola, hivatal, ravatalozó, orvosi rendelő, katolikus temető), a hulladék udvarunk, játszótereink, a szigetorri táborozó helyünk és környezete, a temetőink, buszmegállóink, révállomásaink, sportpályáink, kitermelésre, vágásra és kiszállításra kerül a szociális tüzifa, takarítva van a művelődési ház, stb.
Érzékelhetően olcsóbb!
Érzékelhetően olcsóbb, mintha mindezt vállalkozókkal végeztetnénk el piaci áron!
A közmunkaprogram előtt vállalkozók végezték ezt a munkát jelentősen drágábban. Vagy ha úgy jobban hangzik, lényegesen kisebb területen. Mindenki döntse el, hogy ez így jó-e vagy sem és amennyiben nem, jelezzék azt a hivatalnál az önkormányzatnak!
A közmunkások javadalmazásáról
"Eddig a nettó fizetés 50.600.- Forint volt, ha a munkához nem kellett valamilyen szakképzettség. Hogyha szakképzettséget igénylő munkáról volt szó, akkor nettó 64.900.- Ft közmunkabérrel lehetett kalkulálni. 2013 során körülbelül 5,2%-ot nőtt a munkabér, ami majdnem ugyan olyan szinten van a minimálbér és a garantált béralap növekedésének mértékével, a növekedés 2014-ben pedig 2,4 %-ot tett ki. A kormány a problémára a megoldást a folyamatosan növekvő gazdasági termelésben akarja megtalálni. A közmunkaprogramra csak átmeneti megoldásként tekintenek."
Fenntartandó terület
Kisoroszi területe | 1094 hektár azaz 10,94 km2 |
ebből külterület | 964 hektár azaz 9,64 km2 |
ebből belterület | 130 hektár azaz 1,3 km2 |
Lakosság | 997 fő |
munkaképes korúak száma | 574 fő |
regisztrált! munkanélküliek száma | 39 fő |
gyermek, nyugdíjas, egyéb | 384 fő |
A közmunkásaink jelenleg ezen a területen tevékenykednek, ennyi embernek végzik el a környezet fenntartását. Ebből az is kiderül, hogy nyolc emberrel lehetetlen egy osztrák falu képét fenntartani, kialakítani. Azt se felejtsük el, hogy több kilométer gátvonalat tartanak karban, ami a településen élők közel felét érinti, ennyi embernek fontos, életbevágó!
Konklúzió
Ezt mindenkinek magának kell levonni természetesen. Figyelembe kell venni a lehetőségeinket, az igényeinket, azt, hogy ha hallunk valamit, akkor nem biztos, hogy megalapozott az információ, amit kapunk, valamint azt az apró tényezőt, hogy egy önkormányzat másképpen működik, mint egy cég, másképpen jut forrásokhoz és teljesen más feltételek vonatkoznak a kötelezettségeinek az elmulasztásából fakadó okozatokra, sokkal szigorúbb törvényi feltételeknek kell megfelelnie sokkal kötötteb keretek között. Kisoroszi Önkormányzata ezúton is jelzi, hogy minden itt élő ember előtt nyitva áll az önkotrmányzat hivatalának ajtaja, minden információ publikus. Ez alól csak a törvényben szabályozott és ott nem nyilvánosnak minősített adatok tesznek kivételt.
Szeretnénk, ha lenne a lakosság részéről visszacsatolás, de kérjük, hogy mielőtt állítanak valamit, győződjenek meg annak a megalapozottságáról. Ebben tudunk és akarunk is segíteni!