Kisorosziban is lehetőség lesz a használt sütőolaj és zsiradék leadására, ezzel is óvva a környezetünket. Polgármester Úr ma írta alá az erről szóló szerződést a szolgáltatóval.
KÖZÉRDEKŰ HASZNÁLT SÜTŐOLAJ/ZSIRADÉK BEGYŰJTŐ PONT
A begyűjtésről
Kisoroszi Önkormányzata szerződést kötött a Biotrans Kft. képviselőjével a településen történő használt sütőolaj és zsiradék begyűjtésére. A szolgáltató vállalta, hogy gyűjtőpontot hoz létre a Kisoroszi Önkormányzat hulladékudvarában, ahol a használt sütőolajat/zsiradékot begyűjti illetve értesítés alapján elszállítja azt az erre kijelölt hasznosítónak és/vagy ártalmatlanítónak. A lakosságnak lehetősége lesz tehát ezen anyagok díjmentes leadására a hulladékudvar területén annak nyitvatartási ideje alatt.
Az befogadott anyagokról a 72/2013. (VIII. 27.) VM rendelet melllékletében lehet bővebben olvasni. Kisorosziban a HAK 20 01 25 - Étolaj és zsír, az ISCC EU-nak megfelelő biomassza leadása engedélyezett.
Tájékoztató - "Zöldkanyar koncepció"
Egyetlen liter használt sütőolaj 1 000 000 liter ivóvizet képes beszennyezni és fogyasztásra alkalmatlanná tenni.
A használt sütőolaj a környezetbe jutva súlyos szennyezéseket okoz: jelentős része a települési csatornahálózatba kerül, mely dugulást okozhat, táplálja az élősködőket és patkányokat, a szennyvíztisztítókat pedig leterheli.
A szelektív gyűjtési rendszer mentesíti a települési csatornahálózatot és a szennyvíztisztítókat a szennyező anyagtól, csökkentve ezáltal az önkormányzatok üzemeltetésre fordított kiadását is.
Csatornázatlan településeken legtöbbször a földbe kerül, mely erősen szennyezi a talajt, elégetve pedig rákkeltő füstöt termel.
A környezettudatosság egyre nagyobb a lakosság körében, az önkormányzatok is nagy hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre. A felkeresett önkormányzatok pozitívan fogadják a térítésmentes telepítés lehetőségét.
Az összegyűjtött olaj 100%-ban újrahasznosításra kerül: a feldolgozás során bioetanol készül belőle.
A jól kiépített, sűrű gyűjtőponthálózat a tapasztalatok szerint jobban ösztönzi a lakosságot a szelektív gyűjtésre. A rendszerbe lépett településeken a lakosság örömmel fogadja és rendszeresen használja a leadópontokat.
A települések lélekszámától és méretétől függően több gyűjtőpont is létesíthető. Leginkább önkormányzati intézmények (önkormányzati épületek, óvodák, iskolák) udvarain kerül telepítésre a gyűjtőedény.
Városiasabb, társasházas területekre akár lakóközösségenként is igényelhető kisebb, 30 vagy 60 literes gyűjtő.
A gyűjtés 240 literes, rendszeresen tisztított és karban tartott, kulturált megjelenésű gyűjtőben történik. Lezárt PET-palackban vagy zárt befőttesüvegben a gyűjtőbe kell helyezni az olajat, önteni nem kell, így „cseppmentes” a rendszer, nem áll fenn a kiömlés veszélye. A gyűjtő cég előre egyeztetett időpontban, rendszeresen és igény szerint biztosítja az elszállítást és az edények cseréjét. A gyűjtőkhöz molinót is biztosít a cég.
A szolgáltatás díjmentes, a partnereket semmiféle pénzügyi kötelezettség nem terheli. A gyűjtőcég minden hasznosítható begyűjtött kilogramm sütőolaj után 25 forint visszatérítést ad egy, az önkormányzat által megjelölt szervezetnek (iskola, óvoda, alapítvány, egyesület, környezetvédelmi alap), így a környezetvédelmi előnyök mellett a település némi bevételhez is juthat, mellyel saját intézményeit támogathatja.
Számos magyarországi község, város, megyeszékhely és budapesti kerület csatlakozott már a gyűjtési rendszerhez, illetve áll szerződés és telepítés alatt a gyűjtőpontrendszer.
A gyűjtést 100%-ban hazai tulajdonú cég bonyolítja.
Magyarországon a háztartásokban évente több tízezer liter sütőolajat és sütőzsírt használnak fel, mely egy része a lefolyókba, szemétgyűjtőkbe és a természetbe kerül.
A többször felmelegített sütőolaj és sütőzsír rákkeltő és toxikus anyagokat tartalmaz, mely a háztartásból kikerülve hatalmas károkat okoz. Egyetlen liter használt sütőzsiradék 1 millió liter ivóvizet képes fogyasztásra alkalmatlanná tenni.
A csatornahálózatba kerülő olaj alacsony hőfoka miatt a csatornafalra tapad. Erre további szennyeződések rakódhatnak rá, csökkentve ezáltal a lefolyócsövek áteresztő képességet, mely akár dugulásokhoz vezethet.
A használt sütőolaj jó tápanyag a kártevőknek, a csótányok – esetleg patkányok – elszaporodásához vezethet. A földbe és az élővizekbe jutva súlyos környezeti károkat okoz. Elégetése esetén rákkeltő anyagok kerülnek a levegőbe.
A szennyvíztisztító-művekbe kerülve az olaj leterheli a rendszert, a tisztítás jelentős többletenergiát és nagyobb igénybevételt okoz.
A használt sütőolaj sűrűbb gyűjtőpontos begyűjtése a hazai települések nagy részében még megoldatlan.
A lakosság körében keletkező használt sütőolaj szelektív gyűjtésének előnyei:
- a szolgáltatás ingyenes
- a térítésmentesen kiépíthető sűrűbb gyűjtőpont-hálózat lehetővé teszi, hogy a lakosság kényelmesebben, gyorsabban jusson a leadási lehetőséghez, mely a „gyűjtőkedvet” növeli
- a csatornahálózat terhelése kisebb lesz, csökken a duguláselhárításra és javításra költött összeg
- a szennyvíztisztítók terhelése és meghibásodási esélye csökken, ezáltal a közszolgáltatás kisebb költséggel működik
- csökken az élővizek terhelése, mert a vízszínen nem jelenik meg az oxigén bejutását megakadályozó olajréteg
- 1 liter szelektíven gyűjtött olajjal 1 millió liter ivóvizet „menthetünk meg”
- csökkenhet a kártevők irtására költött összeg
- a szemétlerakók mentesülnek a nehezen lebomló anyagtól
- a talajflóra mentesül az anyag okozta károsodástól
- a „cseppmentes” technika során a gyűjtő környékét nem szennyezi be az anyag. A leadott sütőolajat eredeti csomagolásban, vagy befőttesüvegben kell a gyűjtőbe helyezni
- városiasabb területeken akár lakóközösségek is igényelhetnek kisebb gyűjtőedényeket, ekkor a társasházakkal áll kapcsolatban a gyűjtőcég