2020. szeptember 28-án délelőtt 10:00 órai kezdettel Kisoroszi képviselőtestülete rendkívüli ülést tartott. A rendkívüli ülés indoka egyes napirendi pontokhoz kötődő határidők betartása volt.
KÖZÉRDEKŰ RENDKÍVÜLI TESTÜLETI ÜLÉS
Az ülés napirendje
- Magyar Falu Program – Önkormányzati tulajdonban lévő út (Hősök tere) felújítása - (MFP-ÖTU/2020) pályázat beérkezett ajánlatainak értékelése
- Bursa Hungarica Ösztöndíjrendszer 2021. évi csatlakozása
- A Dunakanyari Család- és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás 2020. június 24-i Társulási ülésén hozott határozatok jóváhagyása
- A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatási tevékenység elvégzésére pályázat kiírása
- Fekete István Mesesziget Óvoda és Konyha ügye
- Tájékoztató a Helyi Választási Bizottság (HVB) leveléről
- Egyebek
Az első napirendi pontban a testületnek döntenie kellett, hogy az MFP-ÖTÜ/2020 pályázaton elnyert támogatás keretében a Hősök tere keleti oldalának felújításával melyik pályázó kivitelezőt bízza meg. Ez a napirendi pont az egyik indoka a rendkívüli ülésnek, mert a döntést idén október 1-ig meg kellett hozni. A megbízást a három pályázó közül a Randomépker Kft. nyerte el, aki bruttó 28.089.162 forintos ajánlattal pályázott. Az út felújítása még idén megtörténik a Széchenyi út és Rózsa utca közötti szakaszon.
Magyarország Kormánya idén is kiírja a Bursa Hungarica pályázatot, amihez a második napirendi pontban meghozott döntés értelmében Kisoroszi is csatlakozik. Ennél a napirendi pontnál szintén az idei október 1-i határidő volt előírva. A pályázatokat 2020. október 5-ig kell kiírni, bővebb tájékoztatást ekkor fogunk adni.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő közzétette a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer 2021. évi pályázati fordulóját. A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer célja az esélyteremtés érdekében a hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló fiatalok felsőfokú tanulmányainak támogatása. E cél elérésének érdekében a kormány mind központi költségvetési, mind pedig önkormányzati forrásokat is mobilizál. A Bursa Hungarica többszintű támogatási rendszer, amelynek pénzügyi fedezeteként három forrás szolgál: a települési önkormányzatok által nyújtott támogatás; a megyei önkormányzatok által nyújtott támogatás és a felsőoktatási intézményi támogatás. A Bursa Hungarica ösztöndíj intézményi részének forrása a felsőoktatási intézmények költségvetésében megjelölt elkülönített forrás, melyet a felsőoktatási intézmények folyósítanak. Bursa Hungarica „A” típusú ösztöndíj pályázati feltételei a 2020/2021. tanév második, és a 2021/2022. tanév első félévére vonatkozóan (2 tanulmányi félévre pályázható): Az ösztöndíjpályázatra azok a települési önkormányzat területén lakóhellyel rendelkező, hátrányos szociális helyzetű felsőoktatási hallgatók jelentkezhetnek, akik felsőoktatási intézményben (felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében) teljes idejű (nappali munkarend) alapfokozatot és szakképzettséget eredményező alapképzésben, mesterfokozatot és szakképzettséget eredményező mesterképzésben, osztatlan képzésben vagy felsőoktatási szakképzésben folytatják tanulmányaikat. Bursa Hungarica „B” típusú ösztöndíj pályázati feltételei (6 tanulmányi félévre pályázható): Az ösztöndíjpályázatra azok a települési önkormányzat területén lakóhellyel rendelkező, hátrányos szociális helyzetű fiatalok jelentkezhetnek, akik: a 2020/2021. tanévben utolsó éves, érettségi előtt álló középiskolások; vagy felsőfokú végzettséggel nem rendelkező, felsőoktatási intézménybe még felvételt nem nyert érettségizettek; és a 2021/2022. tanévtől kezdődően felsőoktatási intézmény keretében teljes idejű (nappali munkarend) alapfokozatot és szakképzettséget eredményező alapképzésben, osztatlan képzésben vagy felsőoktatási szakképzésben kívánnak részt venni. Nem részesülhet ösztöndíjban az a pályázó, aki: a Magyar Honvédség és a rendvédelmi feladatot ellátó szervek hivatásos és szerződéses állományú hallgatója doktori (PhD) képzésben vesz részt kizárólag külföldi intézménnyel áll hallgatói jogviszonyban és/vagy vendéghallgatói képzésben vesz részt. |
A harmadik napirendi kérdés a Dunakanyari Család- és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás döntéseit hagyta jóvá, amelyeket a COVID-19 járvány és a tagok képviseletének meghatározása miatt kellett meghozni. A testület jóváhagyólag megszavazta a döntéseket.
Az önkormányzatok kötelező feladata többek között az is, hogy biztosítsanak a szennyvízhálózatra nem rákötött ingatlanok tulajdonosai részére a szennyvíz elszállítását végző szolgáltatót. A negyedik napirendi pont keretében a testület döntött arról, hogy a szolgáltatók részére kiírja a pályázatot, mely pályázat nyertese szerződést köthet az önkormányzattal a szolgáltatás végzésére.
Az ötödik napirendi pont az óvoda kérdéseiről szólt. Az óvoda a járványra való tekintettel új szabályzatot alkotott, amelyet az INNEN letölthető PDF dokumentumban illetve az újságban is közzé teszünk. Szintén új kérdés volt a logopédiai foglalkozások óraszámának emelése, amelyet a képviselők egyhangúlag támogattak.
Hatodik témaként a HVB határozata került ismertetésre, illetve a népszavazással kapcsolatos menetrendet ismertette a Jegyző asszony. A következő lépés a népszavazás elrendelése lesz, amelyet a törvény értelmében a mai üléstől számított harminc napon belül kell megtennie a testületnek.
Az "Egyebek" napirendi pont két kérdést takart, melyek a következők voltak:
- Játszótér kerítés újjáépítése, melyet a testület megszavazott, így a Tetőtár Kft. 962.220 forintos ajánlata alapján az elemek legyártásra kerülnek és a novemberi hónapban el is készülhet az új kerítés a tervek szerint.
- Egyhangúlag megszavazta a tesület, hogy a Polgármester Úr folytasson tárgyalásokat és készítessen tájékoztató anyagot a Nagy-Dunai oldalon tervezett turisztikai beruházáshoz.
(A cikkben látható kép illusztráció)