Új rendelet lép hatályba 2015. július 01-én, a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek megszegésének következményeiről szóló 9/2015. (VI.18.) önkormányzati rendelet.
RENDELET
#kisoroszi #ilovekisoroszi #iloveduna #duna #szentendreisziget #ilovedunakanyar
@kisoroszitelepules @kisoroszitelepuleshivatalosoldala
ITT KERESSEN MINKET: facebook | youtube | e-mail | elérhetőségeink
MENETRENDEK MÁV | Budapest Airport | VOLÁNBUSZ | MAHART | BKK | DKV | MVK | SZKT | Tükebusz
Tájékoztatjuk a Tisztelt Lakosságot, hogy a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek megszegésének következményeiről szóló 9/2015. (VI.18.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2015. július 01-én lép hatályba.
Az új Rendelet megalkotása, a 2012. áprilisi törvénymódosítások - amely alapján a helyi önkormányzati rendeletek szabálysértési tényállásait és a kiszabható szankciókat hatályon kívül kellett helyezni – hatására vált szükségessé.
A hatályos szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény, viszonylag szűk körben szabályozza a lakossági együttélést zavaró, sértő magatartásformákat, a közterületek rendjét. Szabálysértési hatóságként a Pest Megyei Kormányhivatal Hatósági Főosztály, Szentendrei Szabálysértési Osztálya jár el.
Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.) 8. § (1) bekezdése b) pontja alapján a helyi közösség tagjai a helyi önkormányzat alanyaként kötelesek betartani és betartatni a közösségi együttélés alapvető szabályait. Az Mötv. 8. § (2) bekezdése valamint a 143. § (4) bekezdése d) pontja felhatalmazza a helyi önkormányzat képviselő-testületét, hogy rendeletben határozza meg a közösségi együttélés alapvető szabályait, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeit.
A közösségi együttélés szabályait tartalmazó rendelet megalkotásával a lakosság nyugalmát zavaró magatartások ismét szankcionálhatók lettek, amely elősegíti a jogkövető magatartás érvényesülését. A Rendelet a lakosság által elvárt, korábban szabálysértésként megfogalmazott, illetve kiegészített, az együttélést elősegítő szabályokat és azok megsértése esetén alkalmazandó szankciókat tartalmazza.
A közösségi együttélés alapvető szabályait megsértő magatartások esetén az I. fokú önkormányzati hatáskör címzettje a jegyző. Ez esetben másodfokú hatóság a Képviselő-testület.
A közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértése esetén alkalmazható szankciók: A közigazgatási bírság kiszabása a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 94/A. §-ban foglalt eljárásjogi szabályok alapján történik. A közösségi együttélés alapvető szabályainak megszegőjével szemben természetes személyek esetén maximum 150.000,- forintig, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetén maximum 1.500.000,- forintig terjedő közigazgatási bírság kiszabásának van helye. A legalacsonyabb igazgatási bírság összege 5.000,- Ft.
A Rendelet 7-9. §-a (a közterületek rendjének, tisztaságának fenntartása és rendeltetésszerű használata; plakátok, hirdetmények elhelyezésének rendje; kereskedelmi és vendéglátási tevékenység) a 11.§-a (állattartás), valamint a 13. §-a (környezetünk védelme, zajvédelem) vonatkozásában, ha a helyszíni intézkedés alkalmával a közösségi együttélés alapvető szabályait megszegő a jogsértést teljes mértékben elismeri, vele szemben 50.000,- forintig terjedő helyszíni bírság kiszabásának van helye. Ha az ügyfél a jogsértést nem ismeri el, a hatóság köteles hivatalból megindítani a hatáskörébe tartozó eljárást és erről az ügyfelet a helyszínen értesíti a rendelkezésre álló adatok közlésével. Ha az ügyfél a jogsértést elismeri, a helyszíni bírság ellen nincs helye jogorvoslatnak. Helyszíni bírság kiszabására a mezőőr is jogosult.
A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatt kiszabott közigazgatási bírságot a kötelezett a határozatban megszabott határidőben köteles megfizetni, amennyiben ennek nem tesz eleget, úgy a Ket. pénzfizetési kötelezettség végrehajtására vonatkozó rendelkezései alkalmazandók.
A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatti feljelentést/bejelentést bárki megteheti, illetve az hivatalból is megindulhat.
Meg nem fizetett bírság beszedése: a Ket. 128. §-a értelmében a végrehajtást az elsőfokú hatóság, azaz a jegyző foganatosítja.
A Rendelet III. fejezete az egyes tényállásokat tartalmazza, amelyek nagyrészt, az önkormányzati rendeletek szerint korábban szabálysértésnek minősültek.
Ezek az alábbiak:
- A közterületek rendjének, tisztaságának fenntartása és rendeltetésszerű használata
- Plakátok, hirdetmények elhelyezésének rendje
- Kereskedelmi és vendéglátási tevékenység
- A köztisztaság fenntartása
- Állattartás
- Egyes helyi közszolgáltatások kötelező igénybevétele
- Környezetünk védelme, zajvédelem
- Az egyes területek helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításáról
- Temető rendje
- Házszámtábla elhelyezése (hatályos 2016.01.01-től)
- Szeszesital árusításával vagy közterületi fogyasztásával kapcsolatos szabályok
A Rendelet ide kattintva teljes terjedelmében megtekinthető a www.kisoroszi.hu honlapon. Az egyes közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartásokat, külön csoportosítva további újságcikkekben részletezzük.
Kapcsolódó letölthető dokumentum: Bejelentés a közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértéséről
Kérjük a Tisztelt Lakosságot, hogy a békés együttélés érdekében a zavaró hatásokat önállóan, vagy akár a szomszédokkal együttműködve szüntessék meg, illetve tartózkodjanak a Rendeletben megfogalmazott közösségellenes magatartásoktól.
Kisoroszi, 2015. június 24.
Tisztelettel: Eőryné dr. Mezei Orsolya jegyző
Kivonatos Tájékoztató I.
R. 7. A közterületek rendjének, tisztaságának fenntartása és rendeltetésszerű használata
7. § (1) Közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el a közterületek rendjének, tisztaságának fenntartása és rendeltetésszerű használatának körében, aki
a) közterületet, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit rendeltetésüktől eltérően közterület-használati, illetve bontási engedély nélkül, vagy az engedélytől eltérő módon használ, vagy felbont,
b) közterületen üzemképtelen gépjárművet, vagy mezőgazdasági gépet közterület-használati engedély nélkül tartósan tárol, üzemképtelen járművet az üzembentartó, tulajdonos a közterületről saját költségén a felszólítást követően nem távolítja el,
c) a közterület bontásával járó közműépítési, építési, javítási munkálatokra – kivéve a 7. § (2) bekezdésben foglaltak - a munka megkezdése előtt a terület kezelőjétől közterület-bontási engedélyt nem kér,
d) a közút területén, az alatt vagy felett építmény, vagy más létesítmény elhelyezéséhez, a közút területének nem közlekedési célú elfoglalásához, illetve az út forgalmi rendjének ideiglenes megváltoztatásához a közút kezelőjétől kezelői hozzájárulást nem kér,
e) közterület tartósan, területbérleti szerződés nélkül használ,
f) a közutat a közterület kezelőjének hozzájárulása nélkül nem közlekedési célra igénybe veszi,
g) közterületbe nyúló védőtetőt, előtetőt, ernyőszerkezetet, hirdető berendezést, reklámhordozót közterület-használati hozzájárulás nélkül, vagy attól eltérő módon elhelyez,
h) építési munkával kapcsolatos létesítmény(eke)t, építmény(eke)t és törmelék(ek)et a közterület-használatról szóló rendeletben foglalt közterület-használati hozzájárulás nélkül vagy attól eltérő módon elhelyez, tárol,
j) emlékművön, utcabútorzaton, egyéb berendezési tárgyon, valamint a lejárati lépcsőn, kőpadon gördeszkázik, görkorcsolyázik, kerékpározik,
k) közterületi névtáblát, házszámtáblát, szöveges ismertető táblát vagy emléktáblát beszennyez, eltakar, jogosulatlanul kihelyez, vagy leszerel,
l) az önkormányzat kezelése alatt álló utakat, dűlőutakat beszennyezi,
m) a 12,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépkocsik helyi közútra történő behajtásához szükséges közútkezelői hozzájárulás kiadásáról szóló önkormányzati rendeletben megállapított előírásokat megszegi.
(2) Kezelői hozzájárulás nélkül a közterületet bontani csak abban az esetben lehet, ha az közmű, távközlési vezeték vagy csővezeték halasztást nem tűrő kijavítása, árvíz vagy belvízvédekezés, helyi vízkárelhárítás vagy elemi csapás miatt szükséges. Közművezeték javítása érdekében végzett közterület bontást, kizárólag az adott közmű szolgáltató által megbízott végezheti. Ebben az esetben a közterület bontását az igénybevevőnek a közút kezelőjéhez haladéktalanul be kell jelenteni és az élet- és vagyonbiztonság érdekében szükséges intézkedéseket meg kell tennie.
R. 8. Plakátok, hirdetmények elhelyezésének rendje
8. § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el a plakátok hirdetmények elhelyezésének rendje körében, aki hirdetményt nem a meghatározott hirdetőfelületen helyez el vagy az idejétmúlt vagy megrongálódott hirdetményt az azon feltüntetett rendezvény, műsor, program megvalósulását követő 2 munkanapon belül nem távolítja el.