UJVÁRY IGNÁCZ festő
UJVÁRY IGNÁCZ festő - 1860 Pest - 1927 Kisoroszi - Az első ismert képzőművész, aki az 1890-es évek elejétől végleg le is telepedett Kisorosziban.
HELYTÖRTÉNET
#kisoroszi #ilovekisoroszi #iloveduna #duna #szentendreisziget #ilovedunakanyar
@kisoroszitelepules @kisoroszitelepuleshivatalosoldala
ITT KERESSEN MINKET: facebook | youtube | e-mail | elérhetőségeink
MENETRENDEK MÁV | Budapest Airport | VOLÁNBUSZ | MAHART | BKK | DKV | MVK | SZKT | Tükebusz
UJVÁRY IGNÁCZ festő
Az első ismert képzőművész, aki az 1890-es évek elejétől végleg le is telepedett Kisorosziban.
Nagy üvegablakos műtermet építtetett a falu főutcájáról a Duna partig húzódó telkén, mely ma már a Kisoroszi Önkormányzat tulajdona. Itt, Kisorosziban - felhagyva korábbi stílusával - erőteljes, üde tájképeket festett. A kisoroszi tájak és emberek számos késői képének ihletői és néprajzi, helytörténeti szempontból is pótolhatatlan értékeknek állítanak emléket. Kisorosziban néhány rajzát és képét őrzi a család.
Újváry Ignácz 1860-ban született egy pesti orvos fiaként. 1882-ben tanítói oklevelet szerzett és fél évig a fővárosnál alkalmazták óradíjas tanítóként. Ekkor festette első ismert képét, a budai Duna-part-ot, a kép a Székesfőváros tulajdona lett. Lotz Károllyal, tanítványaként együtt dolgozott pl. a Magyar Tudományos Akadémia freskóin és a Saxlehner-palota falfestményein. 1883-ban Somogy vármegyébe, az Inkey családhoz került nevelőnek. Hét évet töltött náluk és folytatta a festést is. 1885-ben, felvidéki barangolásai során festette meg az egyik jelentős - Rutén pásztorfiú- című képét. 1886-ban a Műcsarnokban kiállították a - Felkelő hold - című képét. Ebben az időszakban festette a Cigánylány és a Modell, (1887-ben) majd a Pásztorlány (1889-ben) című képeket.
1989-ben a Képzőművészeti Tanács ösztöndíjával Münchenben képezte tovább magát, később Tornai Gyula társaságában tapasztalatszerzés céljából beutazta Olaszország, Spanyolország és Észak-Afrika egy részét, majd hosszabb ideig utazgatott Párizsban és környékén. Utazásai során festett és rengeteg vázlatot készített.
1891-ben Benczúr Gyula tanítványa lett és az 1893-ban festett a -Templomba menet - című képe meghozta számára az elismerést és a sikert, valamint a Rökk Szilárd-díjat is. Ezután sorra készültek a vallási és történelmi tárgyú festményei. 1894-ben két díjat is magáénak tudhatott, elnyerte a Műbarátok Körének díját, és az Ipolyi Arnold-díjat is.
A Millennium idején részt vett a Magyarok bejövetele körkép, azaz ismertebb nevén Feszty körkép megfestésében, majd Feszty Árpád egyik tönkrement operaházi képének pótlására megfestette az - Alkonyi vihar - című képét.
1896-ban stílust váltott és a természet közelébe Kisorosziba költözött, a Feszty körkép munkálatai után kapott honoráriumából műtermet építtetett és tájképeket, életképeket festett.
Ujváry Ignác egy ideig vezető szerepet játszott a budapesti művészeti életben is. Tanított az Iparművészeti Iskolán, díszleteket készített a Magyar Állami Operaház és a Nemzeti Színház részére, cikkeket írt Ambrozovics Dezső - Műcsarnok - című folyóiratába. Felkérték művészeti alkotások bírálóbizottsági tagságára is, azaz zsűrizésre.
Festményei a főváros, a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, és a Nemzeti Múzeum tulajdonába kerültek, valamint magángyűjtőkhöz is. A Szent István király koporsójának felnyitása című festményét Samassa József bíboros vásárolta meg az egri érsekség képtára részére.
1927. július 4-én hunyt el Kisorosziban.
CIKKAJÁNLÓ