A XIX. sz. végén, a dunai gőzhajó-közlekedés rendszeressé vált a Dunakanyarban is, elkezdték a visegrádi palota helyreállítási munkálatait. Megindult a turisztikai forgalom, s a gőzhajók teraszairól vonzó látványként bontakozott ki a palota szomszédságában, a Duna közepén húzódó sziget a buja, zöld lombjaival, itt-ott előbukkanó fehér parasztházacskáival, templomtornyaival. A régi fahajók, a természet és a táj idillikus szépsége kétségkívül különös vonzerőt gyakorolt a tehetősebb rétegek számára, hogy itt építsenek nyaralót.
Az első betelepülők közé tartozott (1900 körül) a Kanitz család (Kanitz Artúr pesti papír nagykereskedő), hosszú, terméskő fallal védett Duna parti villájukat Jámbor László építész tervezte a kor népi szecessziós stílusában, s amely a 2010-es helyreállítás után ma is teljes szépségében pompázik. Ebben az időben érkezett a pesti művészeti ipariskola tanára, a híres Feszty-körkép egyik bedolgozója: Ujváry Ignác festőművész is, aki műtermet építtetett (mely ma is megvan).
A 30-as években már élénk nyaralóélet és evezős-sátorozós forgalom van. Drozdy Gyula és Lőrinczi Szabolcs tankönyvírók, kultuszminisztériumi tanácsosok szintén villát építenek, rendszeres látogatójuk a magyar őshaza kutatással (indiai, török tanulmányutak) foglalkozó festőművész, a Hollósy tanítvány Zajti Ferenc, zebegényi villájukból ide pártol 1943-tól a szintén India-kutató Baktay Ervin is, mint indián-western nomád tábor alapító. Átjár Tótfaluból festeni a modernebb irányzatokat képviselő Kernstock Károly, majd a 60-as évektől újra felfedezik a festők mellett (Sváby Lajos, Biai Vöglein István) az írók is a sziget varázslatos hangulatát (Fekete István, átjár Áprily Lajos és Jékely Zoltán, nyaranta ideköltözik Mészöly Miklós, Nádas Péter, Simonffy András és később sokan mások).
Az utóbbi 20 évben a betelepülés tömegessé válása után Kisoroszi településszerkezete gyökeresen megváltozott, a mezőgazdasági jellegű idillikus falu kiterjedt üdülőövezetté vált. Újabb neves írók, művészek jelentek meg, akik itt próbálnak felüdülést találni a nagyvárosi élet zsúfoltságából kivonulva, ugyanakkor jelenlétük gazdagítja Kisoroszi szellemi légkörét. Az alábbiakban - a teljesség igénye nélkül - felsoroljuk néhányukat (a listát folyamatosan bővítjük, s az elkészülés sorrendjében kiegészítjük).
[F.H.J.]
Kisoroszi hírességei
ELŐKÉSZÜLETBEN
Áprily Lajos, Esterházy Péter, Balassa Péter, Kukorelly Endre, Szeberényi Lehel, Drozdy Gyula és Győző, Lőrinczi Szabolcs, Péterfy Gergely;
Ujváry Ignác és Ferenc, Zajti Ferenc, Biai Vögelein István, Sváby Lajos, Dienes Gábor, Katona Zsuzsa, Sándor Miklós, Korga György, Lengyel Rita, Apáti Balázs, Halászy B. Gyula, és Csontos Elek, Jancsó Miklós, Szirtes András, Monori Lili, Székely B. Miklós, zenészek: Illés Lajos, Dona Attila., Kelemen Emma... és még mások.